„Mali Ratownicy” wzięły pod lupę największy komputer świata, czyli ludzki mózg!

W ramach autorskiego projektu edukacyjnego „Mali Ratownicy”, zgłębiliśmy tajniki najsłynniejszego komputera – ludzkiego mózgu. Nasza przygoda z poznawaniem jego sekretów rozpoczęła się od filmu „Jak działa mózg?”. Pozyskane informacje były fascynujące. Dowiedzieliśmy się, co stanowi ośrodkowy układ nerwowy, jakie są jego składowe i w jaki sposób kieruje reakcjami organizmu. Razem stworzyliśmy model mózgu z kalafiora, ukazując jego strukturę i rolę poszczególnych części. Dzięki temu wiemy, jak zadbać o nasz mózg: poprzez ruch na świeżym powietrzu, odpowiedni sen, zdrową dietę oraz aktywności intelektualne, jak czytanie i łamigłówki. Poznaliśmy także zadania obu półkul mózgowych, biorąc udział w angażujących ćwiczeniach. Zdobędziemy wiedzę o wstrząśnieniu mózgu i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Znajomość pozycji bezpiecznej oraz umiejętność układania poszkodowanego to kolejne aspekty naszej nauki. A na zakończenie – własnoręcznie stworzone modele mózgów z plasteliny, z uwzględnieniem poszczególnych płatów kory mózgowej i móżdżka.