„Po co pompujemy koła w pojazdach?” – Autorska Młodzieżowa Akademia Techniczna

Studenci Autorskiej Młodzieżowej Akademii Technicznej mieli dziś ostatnie zajęcia przed sesją egzaminacyjną. Szukanie odpowiedzi na pytanie „Po co pompujemy koła w pojazdach?” rozpoczęliśmy od przeglądu sprzętów do pompowania: pompek ręcznych, nożnych, do piłek i prawdziwego kompresora. Dowiedzieliśmy się także, co to jest ciśnienie powietrza (doświadczenie z balonem pozwoliło zobaczyć skutki zbyt dużego ciśnienia, czyli nacisku powietrza na ściany balona) i jakie znaczenie ma dla prawidłowej pracy pojazdów. Przeprowadziliśmy doświadczenie – jazdę rowerem z powietrzem w kole i na tzw kapciu. Okazało się, że jazda z prawidłowo napompowanymi kołami jest bezpieczniejsza, szybsza i zużywa mniej energii. Czas zagiąć ostatnia kartkę w indeksie i czekać na egzamin końcowy 😉